2. teema materjalid
Kirjeldus, näpunäited ja õpetus

2_teema fail printimiseks

Sisu

2. teema. Korter, kus ma elan

B1-tase

 

1. Sissejuhatus

1. Nimetage kolm eset, mis peaksid teie arvates kindlasti olema korteri elutoas.

2. Kas teie majas on lift? Kui on, kas kasutate seda? Kui ei ole, kas tahaksite, et see oleks?

3. Kas teate järgmiste sõnade tähendust?

lasteaed, parkla, ostukeskus, surnuaed, kasiino, kirik, kino, haigla, ööklubi, mänguväljak, staadion, spordiklubi, bussipeatus, pank, lennuväli

Nimetage kolm rajatist, mis peaksid kindlasti olema teie elukoha lähedal ja kolm, mille lähedal te kindlasti elada ei tahaks. Kasutage loetelus antud sõnu.

 

2. Olulised sõnad (tekst I)

Tõlkige sõnad ja leidke iga seletuse juurde sobiv sõna.

ridaelamukorter                     hädapärane                             elamine

luksuslik                                   avar                                         talu

 

1. elukoht ________________________________________ (2. lõik)

2. tore ja kallis ______________________________________ (3. lõik)

3. suur majapidamine maal _______________________________ (4. lõik)

4. ainult kõige vajalikum ___________________________________ (2. lõik)

5. korter, mis asub majas, mille igal korteril on oma sissekäik ja väike aed ________________________________________________ (1. lõik)

6. ruumikas, lai, suur _______________________________ (4. lõik)

 

 

3. Tekst I

            Noore pere mugav kodu

1          Kui Margus ja Piret Lauri Lillekülla ridaelamukorteri ostsid, pidid nad arvestama sellega, et peres kasvab kolm poega: Kristjan,  Juhan ning Hannes.

 

2          Esialgu tegid nad hädapärase remondi ja elasid uues kodus kaks aastat. Alles siis otsustasid nad, et teevad sellise elamise, nagu ise tahavad.  Juulikuu ja pool augustit kulus remondile. Kõik läks hästi ja kiiresti  – neile soovitati häid töömehi.

 

3          Piret selgitab: „Meil oli endises elutoas võimatu olla, see oli kitsas ja pime. Siin oli inetu vana trepp, mis viis ülemisele korrusele, ja suur kamin, mida me kasutasime väga harva.“ Pärast remonti on elutuba suurem ja valgem: ehitati uus trepp ja vana luksuslik kamin õnnestus ära müüa.  Seinad värviti heledaks ja akna ette pandi valged kardinad.

 

4          Köök on avar ja väga ökonoomne, kõik on käe-jala juures. Köögi mööbel on vana – ümmargune laud ja toolid on pärit Pireti vanaema talust Hiiumaalt. 

 

5          Teisel korrusel on pere magamistuba ja lastetoad. Need ei ole väga suured, aga on väga mugavad. Samas ülemisel korrusel on ka väike tööruum – isa kabinet, kus ka poistele meeldib aega veeta. Kogu mööbel on eestimaine – ilus ja lihtne. Margus arvab, et perel on mugav kaasaegne elamine.

Kodukiri, 2008/3

 

4. Teksti mõistmise ülesanne

Kas need väited on õiged (Õ) või valed (V)?

 

1. Margus ja Piret elavad korrusmajas.

2. Enne suurema remondi tegemist elas pere korteris kaks aastat.

3. Remondile kulus poolteist kuud.

4. Endises elutoas oli suur ja uhke kamin.

5. Köögis on uus ümmargune laud.

6. Elutuba asub teisel korrusel.

7. Marguse ja Pireti korteri mööbel on pärit Eestist.

 

 

 

5. Sõnad ja väljendid

Leidke tekstist sama tähendusega sõnad ja väljendid.

 

1. neil tuli arvestada seda (1. lõik) _____________________________________________

2. kõigepealt, alguses (2. lõik) ________________________________________________

3. remont kestis terve juuli ja pool augustit (2. lõik) ______________________________

4. trepist sai minna ülemisele korrusele (3. lõik) ____________________________________

5. kõik on lähedal ja kergesti kättesaadav (4. lõik) __________________________________

6. moodne, ajakohane (5. lõik) _________________________________________________

 

 

6. Fraasid

Valige lünkadesse 1–10 sobiv fraas (A–L).

 

Kui Margus ja Piret Lauri  ostsid ridaelamukorteri, pidid nad arvestama sellega, et peres (1) ________________ : Kristjan,  Juhan ning Hannes.

 

Esialgu tegid nad hädapärase remondi ja (2) _____________________ kaks aastat. Alles siis otsustasid nad, et teevad sellise elamise, nagu ise tahavad.  Juulikuu ja pool augustit (3) ____________________ . Kõik läks hästi ja kiiresti – neile soovitati häid töömehi.


Piret selgitab: „Meil oli endises elutoas võimatu olla, see oli kitsas ja pime. Siin oli (4) ____________________ , mis viis ülemisele korrusele, ja suur kamin, mida me kasutasime väga harva.“ (5) ______________ on elutuba suurem ja valgem: ehitati uus trepp ja vana luksuslik kamin õnnestus ära müüa.  Seinad värviti heledaks ja (6)______________ pandi valged kardinad.

 

Köök on avar ja väga ökonoomne, kõik on (7) ________________ . Köögi mööbel on vana – (8) ________________ on pärit Pireti vanaema talust Hiiumaalt. 

 

(9) __________________ on pere magamistuba ja lastetoad. Need ei ole väga suured, aga on mugavad ja valged.

 

Samas ülemisel korrusel on ka väike tööruum – isa kabinet, kus ka poistele  (10) ___________________ . Kogu mööbel on eestimaine – ilus ja lihtne. Margus arvab, et perel on mugav kaasaegne elamine.

Kodukiri, 2008/3

A kulus remondile

B Pärast remonti

C värvisid valgeks

D Teisel korrusel

E käe-jala juures

F akna ette

G kasvab kolm poega

H elasid uues kodus

I inetu vana trepp

J maale elama

K ümmargune laud ja toolid

L meeldib aega veeta

 

7. Tekstid II. Korterite ost, müük ja üürimine

7.1. Lugege korteri müügikuulutust ja valige igasse lünka sobiv sõna.

Suurepärane vaade ja soe garaaž

3-toaline korter  (1) __________ . Avatud köök, on olemas köögimööbel, külmik ja elektripliit. Vannitoas vann ja dušš. (2) ___________ on suur seinakapp. (3) _________ magamistoas suur peegelustega sisseehitatud kapp. (4) _________ magamistoas kapp ja kirjutuslaud. Suur rõdu – 6 m². Korteris on  keskküte.  Pakettaknad. Internet. Trepikoda lukus. Korteri juurde kuulub ka maa-alune garaaž.  (5) ________ on lift, maja juures parkimine tasuta. Ümbruses asuvad  korterelamud.  (6) __________ park ja spordiklubi ning suusa- ja jooksurajad. Bussipeatus maja ees ja (7) ____________ kesklinna 20–25 minutit.

1

A paneelmaja

B paneelmajas

C paneelmajasse

2

A esikus

B esik

C esikusse

3

A üks

B esimene

C ühes

4

A teises

B kaks

C teine

5

A majasse

B majas

C majale

6

A lähedale

B läbi

C läheduses

7

A bussil

B bussis

C bussiga

 

7.2. Lugege korteri müügikuulutust ja leidke igasse lünka sobiv fraas.

Super asukoht! 2 rõdu! Parkimine garaažis!

Müüa valgusküllane 3-toaline (1) ____________________ . Korter asub (2) _______________ teisel korrusel ning on läbi maja planeeringuga.
Korteris on elutuba, kaks magamistuba, köök, vannituba, esik koos (3) __________ ja kaks kinnist rõdu. Toad eraldi. Korter on (4) _______________ : põrandatel on tammeparkett, vannituba plaaditud. Köögis elektripliit ja külmik. Vannitoas dušinurk ja pesumasin. Gaasiküte.   Korteris on Internet ja   kaabeltelevisioon. Korteril on turvauks, trepikoda lukus. Elamist on hoitud hästi – (5) ___________ . Korteri juurde kuulub keldriboks ning parkimiskoht (6) ___________________ . Korter asub väga heas asukohas, sest (7) ________________ on lähedal. Läheduses on ühistranspordipeatused, koolid, lasteaiad, kauplused, söögikohad.

A 9-korruselise maja

B kõik on puhas ja korrektne

C korter Mustamäel

D suur seinakapp

E väikse garderoobiga

F küttega garaažis

G renoveeritud

H kõik eluks vajalik

 

7.3. Lugege korteri müügikuulutust ja tõmmake lausesse sobivale sõnale joon alla.

Müüa väga hea asukohaga korter kesklinna lähedal!

Müüa 4-toaline soe ja valgusküllane korter Tartu kesklinna lähedal / lähedale  kivimajas. Kesklinn 10-minutilise jalutuskäigu kaugel / kaugusel. Korteri üldpind on 72,4 m2. Korter on läbi / üle maja planeeringuga. Majas on korralik korteriühistu. Maja ümbrus / kaugus on vaikne, maja asub õuealal, sõiduteedest mööda / eemal. Territoorium on hästi korrastatud. Korter asub neljandal korrusel, aknad  mõlemad / mõlemal pool maja.  Lähedal on poed, koolid, lasteaed. Korter on avatud köögiga / köök. Köögimööbel ja nõudepesumasin jäävad sisse.  Magamistoas suur riidekapp. WC ja duširuum on kokku / koos. Duširuumi põrand / põrandale on põrandaküttega. Vaiksed naabrid. Korteri juurde kuulub parkimiskoht maja ees / ette  ning keldriboks. Küttesüsteem kogu majas vahetatud.

 

 

 

 

7.4. Lugege korteri müügikuulutust ja valige igasse lünka sobiv sõna.

Korter Kadriorus

Müüa möbleeritud (1) _________ korter Kadriorus, 2008. aastal valminud modernses elamus. Korter asub (2) _____________ korrusel. Majas on lift. Maja (3) _______________ on park ja laste  mänguväljak. Korteris on esik, avatud planeeringuga köök-elutuba ning magamistuba. WC ja vannituba on eraldi. Esiku, (4) ____________ ja tubade seinad on värvitud, põrandatel on naturaalne tammeparkett. Korteris on keskküttesüsteem, (5) ____________ on elektripõrandaküte. Vannitoa seinad ja põrand on plaaditud, vannitoas on ka pesumasin, uus vann ja valamu. Korteris on eritellimusel (6)___________ köögimööbel ja Samsungi kodutehnika, 4-kohaline söögilaud. Magamistoas on suur seinakapp, voodi (7) __________ madratsitega, laevalgustid ja aknakardinad. Elutoas on (8) ___________ diivanit, televiisor ja raamaturiiulid. Parkimine maa-aluses (9) _____________ . Kommunaalkulud  ei ole (10) ___________ . Korterisse saab kohe elama asuda!

1

A  2 toa

B  2-toaline

C  2 tuba

2

A  viies

B  viiendas

C  viiendal

3

A  lähedal

B  lähedale

C  kaugusel

4

A   köögis

B  köök

C  köögi

5

A  vannitoas

B  vanni-toad

C  vannituba

6

A valmistama

B  valmis

C  valmistatud

7

A  koos

B  ees

C  ilma

8

A  palju

B  kaks

C  üks

9

A  parklas

B  parklasse

C  parkla

10

A  suur

B  suuri

C  suured7.5. Lugege korteri väljaüürimise kuulutust ja valige igasse lünka sobiv sõna või fraas.

 

Üürile anda avar, kvaliteetse sisustusega ning mugav 4-toaline (1) ______________ korter Tallinna kesklinnas. Korter on valgusküllane, asub (2) _____________ , turvalises majas. Korteril on väga hea planeering: elutuba (3) ____________ , kaks päikesepoolset magamistuba, kabinet ning (4) _____________ WC ja vannituba. Korteri aknad avanevad mõlemale poole maja. Korteri juurde (5) ___________________ maja all asuvas parklas. Parkimiskoht on ka (6) ___________________ . Korterisse on võimalik (7) _______________ . Korteris (8) _______________ kogu vajalik mööbel ja kaasaegne tehnika, 2 televiisorit, kogu köögitehnika. Avaras vannitoas on vann, pesumasin ja kuivati. (9) _________________ on ka eraldi garderoob ja avarad kapid.

Helista, (10) _____________________ ja läheme vaatama!

A koos avatud köögiga

B hinna sees

C rõduga

D on olemas

E küsi lisa

F eraldi

G rahulikus piirkonnas

H   maja ees

I  kohe sisse kolida

J kuulub parkimiskoht

 

8. Sõnamoodustus

Moodustage omadussõnad.

-line

1. kaks tuba – kahetoaline

2. viis korrust – ______________________________

3. kümme korrust – __________________________

4. neli tuba – _______________________________

5. kuus tuba – ______________________________

6. neli kohta – ______________________________

7. seitse kohta – ________________________________

8. rõõmsad värvid – _____________________________

9. oma nägu – __________________________________

10. vana mood – ________________________________

-lik

1. Skandinaavia – skandinaavialik

2. oskus – ___________________________________

3. noorus – __________________________________

4. kasu – ____________________________________

5. sport – ___________________________________

 

9. Fraasid

Leidke iga nimisõna juurde eelmisest harjutusest sobiv line- või lik-liiteline omadussõna. Sobivaid omadussõnu võib olla ka rohkem kui üks.

 

1. __________________________ auto

2. __________________________ kardinad

3. __________________________ elumaja

4. __________________________ stiil

5. __________________________ ridaelamukorter

6. __________________________ mööbel

7. __________________________ diivan

8. __________________________ oskus

9. __________________________ kaubanduskeskus

10. _________________________ info

 

 

10. Rääkimine

1. Lugege korteri üürikuulutust

Üürile anda väike kahetoaline osaliselt möbleeritud korter kesklinna lähedal. Üüri hind kokkuleppel. Omaniku telefon: 56 789.

 

Töötage paarides, üks paariline on korteri omanik, teine on huvitatud korteri üürimisest. Kummalgi paarilisel on rollikaart infoga, mida näeb ainult tema üksi.

 

Korteri omaniku rollikaart

Lisainfo korteri kohta: üldpind 36 ruutmeetrit, neljas korrus, kivimaja, keskküte, majas lifti ei ole. Vannituba ja WC koos, väike vann. Elutoas on diivan, raamaturiiul ja kolm tooli. Magamistoas riidekapp. Köögis gaasipliit, muud kodutehnikat ei ole. Võimalik üürida kolmeks kuuks kuni aastaks. Üür 90–100 eurot kuus. Üürile lisaks kommunaalmaksed.

 

Üürimishuvilise rollikaart

Tahate üürida korterit. Uurige korteri omanikult korteri asukoha, mööbli ja üürihinna kohta. Otsustage, kas see korter sobib teile ja vajadusel leppige kokku kohtumine.

 

2. Küsige oma rühmakaaslaselt, kas tema kodu lähedal on laste mänguväljak, spordiklubi, toidupood, apteek, perearstikeskus ja turg. Uurige välja, kas ja kuidas ta neid kasutab ja kas need meeldivad talle.