25. Teatriajalugu. Lugege teksti ja tehke järgnev harjutus!
Kirjeldus, näpunäited ja õpetus

Lugege teksti ja tehke järgnev harjutus!

Sisu

Varaseimad teated Eestis korraldatud teatrietenduste kohta on pärit 16. sajandist. Siis mängiti Tallinna raekojas Terentiuse komöödiat "Androslannad". Esimene asjaarmastajate teater loodi 1784. aastal Tallinnas ning 1789. aastal kõlas eesti keel esimest korda laval. Esimene kutseline teater Eestis oli 1809. aastal avatud Tallinna saksa teater. 1819. aastal lavastati esimene eestikeelne etendus "Häbi sel, kes petta tahab".

Eesti rahvuslik teater sündis laulu- ja mänguseltsides. 1870. aastal etendati Tartus Vanemuise Seltsis Kydia Koidula "Saaremaa onupoega". Seda päeva loetakse Vanemuise teatri ja kogu eesti rahvusliku teatri sündimise päevaks. Seejärel jõudsid lavale veel Lydia Koidula näidendid "Maret ja Miina ehk Kosjakased" ning "Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola".

1906. aastal muudeti Vanemuine ja Estonia ning 1911. Pärnu Endla kutseliseks teatriks. Vanemuise juhiks saanud Karl Menning hakkas lavastama realistlikke näidendeid ning muutis Vanemuise professionaalseks ansambliteatriks. Seevastu Estoniat iseloomustasid pigem üksikud tähed: Paul Pinna, Ants Lauter ja Erna Villmer. 1908. aastal hakati Estonias lavastama oopereid ja operette. 1916. aastal loodi Tallinnas teinegi kutseline teater.